środa, 22 lipca 2015

Autostop, studenckie wakacje, Bałkany

Znalezione obrazy dla zapytania frosted petticoat hitchhike
source: www.frostedpetticoatblog.com
Moim marzeniem od długiego czasu była wycieczka autostopowa. W końcu udało mi się je zrealizować. Co prawda nie trwała ona zbyt długo, bo zaledwie 3 dni, ale od czegoś trzeba zacząć. Około 1:30 w nocy spontanicznie wraz z kolegą wyruszyłam w trasę. Nie spodziewałam się tego, że o tej porze tak szybko ktoś nas zabierze, ale jednak nam się udało. Dotarliśmy m.in. z Krakowa do Warszawy. Moim teraźniejszym marzeniem jest to, aby w ten sam sposób dotrzeć gdzieś dalej, na przykład na Bałkany.

Takie wyjazdy bardzo wiele wnoszą do naszego życia. Poznajemy wielu nowych ludzi, zwiedzamy ciekawe miejsca. Zawsze spotyka nas coś nieprzewidzianego. Zapewne nie każdemu podoba się ten sposób podróżowania ze względu na ryzyko albo nawet przez sam komfort jazdy, ale dla mnie jest to wspaniała okazja na przeżycie nowych doznań, niezwykłych przygód.
***
I always wanted to have a hitchhiking journey. Finally it happened. It wasn't long-only 3 days-but I did it. It was my first time. About 1:30 a.m. me and my friend decided to have a travel. I didn't expected that someone will take us with so quickly. At the end we got for example from Cracow to Warsaw. Now my biggest dream is to travel further, for example in the Balkans.


This kind of journeys make our lives richer. During travels we meet new people, we can also see a lot of stunning places. We can not expect everything. I'm sure that not everyone will like this way of travelling because of risk or even because of comfort but for me it's really awesome adventure! W planach mam podróże zarówno po Polsce jak i po Europie. Niestety wrogiem tego środka lokomocji jest dla mnie brak wolnego czasu. Wkrótce okaże się, czy uda mi się spełnić któreś z moich teraźniejszych pragnień związanych z podróżami.

***
I've got plans to hitchhike in Poland and also in other parts of Europe. Unfortunately, now I can not do it because during studies I've got not enough time for it. I hope that soon some of my travel dreams will happen.1. Chorwacja, Jeziora Plitwickie 

1. Croatia, Plitvice Lakes

Park Narodowy Jezior Plitwickich znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Dominującymi gatunkami drzew tam występującymi są buk pospolity (Fagus sylvatica) oraz jodła pospolita (Abies alba). Możemy ujrzeć tam wiele endemitów, co dla miłośników przyrody na pewno jest ciekawym elementem wypraw.
*** 
Plitvice Lake National Park is inscribed on UNESCO World Natural Heritage List. To dominant species of trees which grow up in this park are common beech (Fagus sylvatica) and silver fir (Abies alba). There we can also see some endemics organisms, what is great information for nature lovers.

2. Bośnia i Hercegowina, Mostar
2. Bosnia and Herzegovina, Mostar 

Miasto to w znacznym stopniu ucierpiało przez konflikty toczące się na Bałkanach. Część zabytków, w tym stary most, udało się odbudować, jednak wciąż widać skutki walk.
***
This city has been destroyed during Balkan wars. Now, we can still see effects of this conflicts but a lot of buildings, for example old bridge, have been rebuilt.


3. Czarnogóra, Kotor
3. Montenegro, Kotor
 
Jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w południowo- wschodniej części Europy. Znajdziemy tam wiele zabytków.
*** 
Kotor is one of the best preserved medieval cities in Southeast Europe. There are a lot of old buildings and antiques.

4. Słowenia, Jezioro Bled
4. Slovenia, Lake Bled


Jezioro, które otacza wyspę Bielejski Otok- jedyną naturalnie powstałą wyspę w Słowenii. Znajduje się tam kościół oraz inne budowle sakralne, do których prowadzi 99 schodów. Jest to jeden z najbardziej znanych celów turystycznych w tym państwie.    
                                                                     ***
Island Bielejski Otok is situated on Lake Bled. This island is the only natural lake in Slovenia. On island there is a church and other sacral buildings. To get to this place we have to go up the stairs- excatcly 99 stairs. It's one of the most popular tourism purposes in this country.

https://www.facebook.com/WomanFromForest/ https://www.instagram.com/womanfromforest/ womanfromforest@gmail.com

5 komentarzy:

 1. Podziwiałam już sama te miejsca, które pokazujesz ( oprócz Mostaru). Francją się z pewnością nie zawiedziesz :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Właśnie taką mam nadzieję :)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Autostop staje się mało bezpieczny, a może zawsze taki był, tylko teraz więcej nagłośnia się różne zdarzenia? W młodości korzystałam jako formę dotarcia w różne miejsca, dziś już bym się nie odważyła, za dużo świrów na drogach :/

  OdpowiedzUsuń
 4. Oj te Bałkany potrafią człowieka rozkochać.
  Nie byłam nad Jeziorem Bled, ale mam nadzieję dotrzeć tam w najbliższym czasie:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Autostop to jedno z moich podróżniczych marzeń.Nie mam pojęcia kiedy w końcu je zrealizuję, ale kiedyś na pewno. Miał być w ubiegłym roku, ale wyszło jak wyszło, że nic z niego nie wyszło :P Noga mnie pokonała.
  Objazdówka po Bałkanach to kolejne marzenie. Dopiero w tym roku udało mi się zawitać w tamte rejony i odwiedzić Sarajewo, które swoją drogą bardzo, bardzo polecam ♥ Bled, Kotor, Mostar nadal chciałabym zobaczyć :)

  OdpowiedzUsuń