sobota, 22 lipca 2023

Łuk Mużakowa, kolorowe jeziorka, ,,Dawna Kopalnia Babina"

Opowiem Wam dzisiaj o jednej z najchętniej odwiedzanych lokalizacji na zachodzie kraju. Mam na myśli Geopark Łuk Mużakowa, który położony jest zarówno po polskiej, jak i po niemieckiej stronie. Ma tytuł Światowego Geoparku UNESCO. W Polsce znajdują się tylko dwa tego typu miejsca (drugi to Geopark Świętokrzyski). Po polskiej stronie, w celu ochrony moreny czołowej, utworzono Park Krajobrazowy Łuk Mużakowa. Jeśli się tu wybierasz lub chcesz poznać więcej informacji na temat tego ciekawego miejsca, to zapraszam do czytania.

Teren ten jest bogaty w trasy rowerowe, szlaki dla pieszych oraz ścieżki przyrodniczo-edukacyjne. Ich opis znajdziecie np. na stronie Nadleśnictwa Lipinki. Jeśli chcecie poznać więcej informacji na temat okolicznych miejsc wartych odwiedzenia oraz potrzebujecie mapy, to kliknijcie TUTAJ. Przemierzając ścieżkę geoturystyczną ,,Dawna Kopalnia Babina", mierzącą około 5 km, warto zajrzeć na wieżę widokową. Przy odpowiednich warunkach z platformy można wypatrzyć nawet Śnieżkę!

Na terenie Parku Krajobrazowego ,,Łuk Mużakowa" eksploatowano węgiel oraz iły. Dawniej znajdowała się tutaj m.in. kopalnia Babina, od której pochodzi nazwa ścieżki geoturystycznej. W wyrobiskach po niej pozostałych można  obecnie oglądać różnobarwne zbiorniki wodne

Przemysł wydobywczy mocno przekształcił ten teren. Największe i najbardziej znane jezioro antropogeniczne tej okolicy, znajdujące się po polskiej stronie, to Afryka, czyli wyrobisko ,,Łuska C". Jego kształt przypomina kontynent, od którego pochodzi nazwa. Na Afrykę możemy spojrzeć z innej perspektywy, wchodząc na wieżę. Jeśli się przyjrzycie, po prawej stronie dostrzeżecie wzniesienie określane jako ,,Grzbiet Słonia".

Polską część pojezierza antropogenicznego tworzy ponad 100 zbiorników, a niemiecką- przeszło 200.

Z praktycznych informacji- parking przy wieży widokowej oraz wejście na teren Parku Krajobrazowego ,,Łuk Mużakowa" są darmowe.

Jeżeli zawitacie w tych stronach, to warto skorzystać z okazji i odwiedzić oddalony o km Park Mużakowski, znajdujący się po niemieckiej stronie. Polecam wybrać się tam szczególnie w czerwcu, czyli w czasie kwitnienia rododendronów, które robią niesamowite wrażenie i przyciągają turystów z różnych zakątków świata. Zachwycający widok!

Myślę o wycieczce rowerowej po szlakach Łuku Mużakowa, więc możliwe, że za jakiś czas pojawi się kolejny post o tej okolicy. Udanych wypraw Wam życzę! :)


https://www.facebook.com/WomanFromForest/  https://www.instagram.com/womanfromforest/  womanfromforest@gmail.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz