sobota, 8 czerwca 2024

Legendarny Strażnik Wieczności i tajemniczy głaz w Górach Bystrzyckich, Sudety Środkowe

Góry Bystrzyckie skrywają mnóstwo tajemniczych miejsc. Możemy do nich trafić wędrując tamtejszymi szlakami, a także gdy zboczymy z utartych tras. O jednym z nich słyszałam już lata temu i w końcu postanowiłam tam zawitać. Słyszeliście o Strażniku Wieczności? Koniecznie musicie się tam wybrać!


Wokół  Strażnika Wieczności krążą liczne legendy... To tajemnicza postać, która od dawna niewzruszenie (no prawie, ale o tym później) stoi przy drodze o nazwie Wieczność. Aby stanąć z nim twarzą w twarz, wystarczy wybrać się na trwający około 30 minut spacer, ale gdy się tam udacie, polecam zaliczyć jeszcze kilka innych ciekawych miejsc, o których pisałam na blogu, na przykład Fort Wilhelma czy Drogę Wredego.

Wyruszyliśmy z okolicy domu gościnnego Wataszka w Wójtowicach, skąd zielonym szlakiem wędrowaliśmy w stronę duktu Wieczność. Trasa jest łatwa, niewymagająca, ale nie jest widokowa. W zasadzie cały czas otacza nas las, a dokładniej monokultura świerkowa.

Jak widzicie, Szary Człowiek (Grauer Mann) świetnie przygotował się na moją wizytę. Miał na sobie cylinder i mufkę - po prostu klasa ;) Pod drugim elementem garderoby wyryto rok 1872. Prawdopodobnie wtedy figura została stworzona. Nie jest to oryginał, a rekonstrukcja z 1989 roku. Wcześniejszą wersję zniszczono.

Dopiero po powrocie do domu znalazłam informację, że na kapeluszu Strażnika, na górze, znajduje się labirynt. Aż tak dokładnie nie przyjrzałam się figurze, więc muszę tam wrócić i to zweryfikować ;) Kolejną ciekawostkę z okolicy przesłał mi jeden z obserwatorów. Kilka kilometrów dalej stoi ,,brat" Szarego, zwany Kamiennym Wacławem. Przez ponad 100 lat nie znano miejsca, w którym znajduje się kamienna postać. Zgodnie z wiadomościami z Internetu, ostatnie znane zdjęcie z Panem wykonano w 1917 roku. W czasie leśnych prac kamień namierzył leśniczy i okazało się, że był to okryty płaszczem Wacław. Świetna informacja! :) Ciekawe ile tajemnic kryje tamtejsza ziemia...

Jedna z legend mówi o tym, że Strażnik stanął na Drodze Wieczności ku pamięci mieszkańca pobliskiej miejscowości, który zamarzł w okolicy. Nie wiadomo czy ta historia jest prawdziwa, być może figura miała spełniać jedynie rolę drogowskazu. Na mufce widnieje napis Nesselgrund, czyli Pokrzywno, a także strzałka kierująca w stronę wsi.

Lokalizacja głazu: 50.327613, 16.537460
Jak wcześniej pisałam, mnóstwo interesujących miejsc w Górach Bystrzyckich, a także w całych Sudetach, ukrytych jest poza szlakami. Na głazie znajdującym się w lesie w pobliżu trasy, wyryto niemiecki napis ,,Unser der Sieg", oznaczający ,,Nasze zwycięstwo". Nad nim widnieje rok 1939 oraz niedokończony 194..., co wskazuje na to, że planowana na lata 40. XX wieku wygrana, nie nadeszła.

Poza napisem, na głazie umiejscowiony jest również wyryty symbol miecza, skierowanego ostrzem w górę. A jeśli przyjrzymy mu się dokładniej, poniżej dostrzeżemy znak, który był używany przez niemieckich nazistów. Tego typu symbole znaleźć można jeszcze w wielu miejscach w Sudetach.

Okolica jest świetnym wyborem na piesze wędrówki, a także na rowerowe wycieczki. Czy macie w planach wizytę w tym rejonie? A może już tu byliście?

Więcej moich materiałów znajdziecie na kanale Woman From Forest na YouTube, a także na Instagramie, Facebooku. Do zobaczenia na szlaku! :)

https://www.facebook.com/WomanFromForest/ https://www.instagram.com/womanfromforest/ womanfromforest@gmail.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz